Şişli Merkez Mh. Akar Cd. No:3
iTower Plaza K.7 Daire.44
Şişli / İstanbul
+90 212 709 96 75
info@ewf.com.tr
Enerji Depolama Sistemleri (ESS)

Güneş Entegrasyonu: Güneş Enerjisi ve Depolama TemelleriBazen iki, birden iyidir. Güneş enerjisi ve depolama teknolojilerinin birleştirilmesi böyle bir durumdur. Nedeni: Güneş enerjisi her zaman enerjiye en çok ihtiyaç duyulan zamanda üretilmez. Pik güç kullanımı genellikle güneş enerjisi üretiminin düştüğü yaz öğleden sonraları ve akşamları gerçekleşir. Bu saatlerde sıcaklıklar en yüksek olabilir ve gündüz saatlerinde çalışan insanlar eve gelir ve evlerini soğutmak, yemek pişirmek ve aletleri çalıştırmak için elektrik kullanmaya başlar. Depolama, güneş parlamadığında bile elektriğe güneş enerjisinin katkıda bulunmasına yardımcı olur. Bu varyasyonlar, fotovoltaik (PV) panellere veya konsantre güneş-termal güç (CSP) sistemlerine yansıyan güneş ışığı miktarındaki değişikliklere bağlanabilir.

Güneş enerjisi üretimi mevsimden, günün saatinden, bulutlardan, tozdan, pustan veya gölge, yağmur, kar ve kir gibi engellerden etkilenebilir. Bazen enerji depolaması bir güneş enerjisi sistemiyle aynı yerde veya yanına yerleştirilir ve bazen depolama sistemi tek başına durur, ancak her iki konfigürasyonda da güneş enerjisini enerji ortamına daha etkin bir şekilde entegre etmeye yardımcı olabilir.

Depolama ve Güneş Enerjisini Birleştirmenin Avantajları


Elektrik yüklerinin dengelenmesi – depolama olmadan, elektrik aynı anda üretilmeli ve tüketilmelidir; bu şebeke operatörlerinin aşırı üretim ve şebeke güvenilirliği sorunlarından kaçınmak için bazı üretimleri devre dışı bırakması veya "kısması" anlamına gelebilir. Tersine, gün batımından sonra veya bulutlu günlerde güneş enerjisi üretiminin az olduğu ancak enerji talebinin bol olduğu başka zamanlar da olabilir. Güneş tarafından üretilen elektriğin bir kısmı depoya konduğunda bu elektrik, güneş battıktan sonra da dahil olmak üzere şebeke operatörlerinin ihtiyaç duyduğu her an kullanılabilir. Bu sayede depolama, güneş ışığı için bir sigorta poliçesi görevi görür.

Güneş enerjisi ve depolama, bir elektrik kesintisi sırasında yedek güç sağlayabilir. İletişim gibi sürekli temel hizmetleri sağlamak için kritik tesisleri çalışır durumda tutabilirler. Güneş enerjisi ve depolama, mikro şebekeler ve mobil veya taşınabilir güç üniteleri gibi daha küçük ölçekli uygulamalar için de kullanılabilir.