Şişli Merkez Mh. Akar Cd. No:3
iTower Plaza K.7 Daire.44
Şişli / İstanbul
+90 212 709 96 75
info@ewf.com.tr
Konut - Ev

Mesken Güneş Enerji SantralleriGünümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte evlerde kullanılan elektrikli ev eşyası kullanımı oldukça artmıştır. Isınmadan soğutmaya, elektrikli ocaktan termosifon kullanımına kadar enerji tüketimi yüksek ev eşyaları elektrik faturalarını yükseltmektedir. Enerji maliyetlerinin artmasıyla birlikte elektrik faturaları ev ekonomisini etkileyecek boyutlara ulaşmıştır. Elektrik enerjisi günümüzde vazgeçilmez bir gereklilik olduğunu düşündüğümüzde bu maliyeti çatımıza GES yaptırarak sıfırlayabiliriz.

Ev Çatısına Güneş Enerji Santrali Kurmak İçin Gerekli ŞartlarEvinizin çatısına GES kurmak için gerekli şartlara genel olarak bakacak olursak;
- Çatınızın ruhsatlı bir yapıda olması ve herhangi bir çatı tadilatı geçirmişse tadilat projesinin olması,
- Çatı statiğinin uygun olması,
- Elektrik aboneliği sözleşme gücünün yeterli düzeyde olması,
- İletim hatlarında yeterli kapasitenin olması,
- Trafo merkezinde yeterli kapasitenin olması.

Genel olarak bu beş şartı sağladığımızda çatıda GES kurmak için herhangi bir engel kalmıyor.
Çatı GES’in genel olarak avantajlarına bakacak olursak;
- Kısa sürede kendini amorti etmesi,
- GES bileşenlerinin uzun ömürlü olması,
- İşletme maliyetinin çok düşük olması,
- Elektrik üretirken doğaya herhangi bir zararlı vermemesi.

Isı Pompalarını ve Güneş Enerjisini Entegre Edin


Bugün, yenilenebilir enerji kaynaklarının artan popülaritesi ve mevcudiyeti ile, enerji olan ve aynı zamanda uygun maliyetli bir ev ısıtması sağlama sorunu, otuz yıl öncesi kadar kafa karıştırıcı değil. Giderek daha fazla insan çevresel sürdürülebilirlik duruşunu benimsiyor ve evleri için ısı sağlama aracı olarak ısı pompalarına ve güneş panellerine yöneliyor.
Isı pompalarının ve güneş panellerinin enerji verimliliği oranları, çevre dostu olmalarıyla birleştiğinde, bunları, ilk yatırımlarından en iyi getiriyi elde etmeye çalışırken çevre üzerinde yaptıkları etki konusunda endişe duyanlar için mükemmel bir seçim haline getiriyor.
Isı pompaları mükemmel bir düşük karbonlu ısıtma çözümüdür, ancak çalışmak için elektriğe ihtiyaç duyarlar ve bu nedenle onları güneş panelleriyle birleştirmek evinizin Net-Sıfır'a ulaşmasını sağlayacaktır. Bir dereceye kadar sonsuz bir arzda mevcut olan enerji kaynaklarından en iyi şekilde yararlanmak için, güneş enerjisi üreten cihazlar ve toprak kaynaklı ısı tümseklerinin bir kombinasyonu tercih edilir.

Güneş Paneli ve Isı Pompası Kombinasyonunun Faydaları


İki farklı enerji kaynağının ısıtma amacıyla birleştirilmesi, mülkün ısıtılması için harcanan paranın karşılığını büyük ölçüde alırken, geleneksel merkezi ısıtma sistemlerine kıyasla daha üstün bir maliyet-performans oranı sağlayacaktır. Bunun gibi birleşik bir sistemde:
- Kışın tam ölçekli bir ısıtma sağlayın,
- Yaz aylarında daha düşük enerji tüketimi oranıyla klima sağlayın,
- Toprak kaynaklı ısı pompasının çıkışı dış hava koşullarından etkilenmezken, ısının nasıl üretildiği konusunda bir derece esneklik sağlayın.
- Yaz aylarında, toprak kaynaklı ısı pompası, güneş kollektörleri tarafından üretilen fazla ısıyı atacak ve bunun bir kısmını kış için depolayacaktır.
Alışılagelmiş ısıtma seçeneklerine kıyasla ısıtma maliyetlerini %50-70'e kadar düşürmeyi amaçlayan olası sistem kombinasyonlarının bir listesini sunmayı yeterli bulduk , böylece nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz.