Şişli Merkez Mh. Akar Cd. No:3
iTower Plaza K.7 Daire.44
Şişli / İstanbul
+90 212 709 96 75
info@ewf.com.tr
Tarımsal Sulama

Güneş Enerji Tarımsal Sulama Uygulamaları


Tarımsal sulamada en önemli maliyet kalemi elektrik enerjisidir. Şebekeye entegre güneş enerji santrali kurarak enerji maliyeti ortadan kalkacağı gibi, şebeke olmayan kuyularda, direkt güneş enerjisi kullanılarak dalgıç pompalar çalıştırılmaktadır.

Güneş Enerjisi İle Çalışan Tarımsal Sulama İçin Gerekli Şartlar


Şebekeden bağımsız sistemlerde herhangi bir resmi evrak süreci olmadığından hızlı kurulum ve devreye alma yapılarak su kullanımı yapılabilir. Şebekeyle entegre çalışarak 24 saat sulama yapma imkanı vardır. Tükenmeyen enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisinin kullanım alanları, günümüze değin dünya genelinde çeşitlenerek artmıştır. Bu kullanım alanlarından biri olan ve geleneksel tarımsal sulama sistemlerine alternatif üretilen güneş enerjili sulama sistemleri, bir tarım ülkesi olması ve güneşlenme süresinin uzunluğu sebebiyle Türkiye için oldukça önem kazanmıştır. Günümüzde tarımsal sulamaya geçen çiftçilerin memnuniyet yüzdesi de bu önemi gözler önüne sermektedir.

Neden Güneş Enerjili Sulama Sistemini Tercih Edilmeli?


Şebeke elektriğinin yokluğu, çiftçiyi tarımsal sulama için sayısı sınırlı alternatiflerden (klasik ve modern sulama sistemleri) birine yönlendirmektedir. Yakıt olarak fosil kullanan klasik sulama sistemleriyle yapılan tarımsal sulama, çiftçinin hâlihazırdaki yüküne yük katmasının yanı sıra hem maliyetlidir hem de ses kirliliği yaratmaktadır. Modern sulama sistemi olarak tanımlanabilecek güneş enerjili sulama sistemleri ise başta düşük maliyetli, çevre dostu olması ve sessiz çalışması sebebiyle klasik sistemlerin karşısında, çiftçinin yanında durmaktadır.
Bu kapsamda güneş enerji tarımsal sulama uygulaması yapmak istediğinizde, EWF Enerji olarak uzman kadromuzla gereken tüm desteği sağlıyoruz.